Zastosowanie masy papierowej
Masa papierowa, czyli tak zwana papier – mâché, jest rodzajem plastycznego tworzywa służącego do wykończenia przedmiotów. Jej elastyczność pozwala na dowolne formowanie i modelowanie, co umożliwia tworzenie skomplikowanych, ciekawych konstrukcji. Sposób działania masy można porównać do gliny, która po uformowaniu i wyschnięciu twardnieje i zapewnia trwałość konstrukcji. Dzięki tym walorom masa papierowa może być wykorzystywana w różnych dziedzinach życia, przez zróżnicowane grupy osób. Stosować ją mogą zarówno profesjonalni artyści tworzący płaskorzeźby lub eleganckie naczynia, jak również dzieci rozwijające zdolności manualne. Jakie są zalety korzystania z masy papierowej?
Z czego składa się masa papierowa?
Głównym elementem składowym masy papierowej jest rozdrobniony papier, który dzięki połączeniu z gipsem i klejem stanowi jednolitą całość. Masa papierowa zostaje dodatkowo uzupełniona elementami uszlachetniającymi, zwiększającymi jej trwałość. Dzięki takiemu połączeniu składników masa po wyschnięciu nadaje się do malowania, lakierowania, a także pokrywania rysunkami. Bezpieczny, nietoksyczny skład masy umożliwia wykorzystanie jej do pracy plastycznej najmłodszych. Dlaczego rozwój plastyczny jest ważny dla dzieci?
Jak tłumaczy ekspert ze spółki Mer – Plus: dystrybuującej artykuły JOVI dla plastyków: Zajęcia plastyczne to obowiązkowy element oferty edukacyjnej każdego przedszkola. Możliwość wyrażenia emocji poprzez sztukę jest bardzo ważna dla dzieci na tym etapie rozwoju, podobnie jak rozwój tzw. małej motoryki. Warto jednak zatroszczyć się o to, aby plastyka była naprawdę ciekawa. Wprawdzie radość dzieciom sprawi zwykła plastelina lub kolorowanka i komplet kredek, jednak taka rozrywka może szybko je znudzić.
Przeznaczenie masy papierowej
Masa papierowa służy do wykonywania różnorodnych elementów. Stosuje się ją do produkcji przedmiotów dekoracyjnych, takich jak: naczynia, ramki, koraliki, płaskorzeźby lub ozdoby choinkowe. Bardzo często masa papierowa wykorzystywana jest do tworzenia rekwizytów teatralnych. Jej dużą zaletą jest niewielki koszt idący w parze z wysoką jakością.
Innym ważnym zastosowaniem masy papierowej jest wyrób przedmiotów okazjonalnych. Zabawę karnawałową można ulepszyć dzięki stworzeniu niekonwencjonalnej, papierowej maski, która z pewnością urozmaici prezentacje uczestników.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, masa papierowa to jeden z artykułów dla przedszkolaków. Można go więc zastosować do zapewnienia dzieciom rozrywki. Mianowicie, z masy papierowej wykonuje się piniatę, czyli wypełnioną słodyczami figurkę, którą należy rozbić kijem w trakcie zabawy. Taka atrakcja z pewnością sprawdzi się na przyjęciu urodzinowym.
Jak skonstruować przedmiot z masy papierowej?
Masa papierowa to tworzywo, które w bezpieczny sposób można przygotować samemu. Wystarczy odpowiednio połączyć ze sobą składniki. Właściwie przygotowana masa ma służyć do modelowania przedmiotów. W jaki sposób to zrobić? Formę, na którą ma być nałożona masa papierowa, najlepiej wykonać z plasteliny. Plastelina jest materiałem łatwym w wyrabianiu, dlatego umożliwia szybką zmianę kształtu, jeśli jest to konieczne. Gotowy element należy wykończyć masą papierową, a następnie poczekać aż cała konstrukcja wyschnie i stwardnieje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana