Warsztaty naukowe, czyli nauka przez zabawę
Wszystkie dzieci lubią się uczyć! Nawet te, które przepadają za szkołą. Wszystkie dzieci lubią poszerzać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności, ale niekoniecznie siedząc bez ruchu w ławce przez kilka czterdziestopięciominutowych sesji w ciągu dnia, czy przy domowym biurku. Całe szczęście mamy wiele alternatyw do tradycyjnych lekcji. To między innymi warsztaty naukowe – forma nauki przez zabawę.
Dlaczego niektóre dzieci nie lubią szkoły?
Niektórzy rodzice, nie potrafią zrozumieć, dlaczego ich dzieci nie lubią szkoły? Dlaczego nie lubią się uczyć, siedząc przy biurku i uzupełniając przygotowane przez nauczyciela zadania? Nie lubią czytać książek? - Przyczyn może być mnóstwo i paradoksalnie są one zwykle bardzo proste. Kilka teorii: szkoła kojarzy się z obowiązkiem, koniecznością, siedzenie przy biurku w domu jest tego przedłużeniem; zadania przygotowane przez nauczyciela są niejasne albo odwrotnie – dziecko postrzega ich uzupełnianie jako niepotrzebne wałkowanie czegoś, co już znają.
Dobrze zorganizowana nauka przez zabawę
O ile skuteczniejsza byłaby nauka w szkołach, gdyby nauczyciele mieli wystarczająco dużo czasu i swobody w działaniu ze swoimi uczniami? Gdyby tradycyjne lekcje można było zastępować naukowymi warsztatami, warsztatami kreatywnymi? - Jak mówi nam specjalistka z firmy Atrybut z Gdańska, dzieci często mają problem z koncentracją na rzeczach, które ich nie interesują. Znacznie szybciej pojmą na przykład pewne prawa fizyki, obserwując eksperymenty podczas warsztatów naukowych, niż podczas prezentacji wzorów. To logiczne i oczywiste. Dzięki warsztatom naukowym dla dzieci, które mogą być organizowane w przeróżnych miejscach, młodzi ludzie lepiej mogą zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje nasz świat. Jeśli więc tylko mamy okazję zapisać młodego człowieka na warsztaty naukowe dla dzieci – zróbmy to.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana