Rozwijanie kompetencji kluczowych w przedszkolu

Mówi się, że pięćdziesiąt procent zdolności do nauki rozwija się w ciągu pierwszych czterech lat życia. Błędem byłoby więc zaniedbywanie kluczowych kompetencji w przedszkolu, co niekiedy ma miejsce. W dzisiejszym świecie, w którym zmiany zachodzą nawet z pokolenia na pokolenie, warto zadbać o rozwój umiejętności, które mogą się przydać w dorosłym życiu. Jak to zrobić?
Dlaczego należy rozwijać kluczowe kompetencje już w przedszkolu?
Celem kompetencji kluczowych jest kształtowanie edukacji w taki sposób, aby była nastawiona zarówno na potrzeby współczesności, jak i przyszłości. Tworzą one podwaliny pod wartości, w których powinien być wychowany każdy młody obywatel: równość oraz szacunek do innych. Wielu uważa, że są niezbędne dla potrzeb samorealizacji i rozwoju osobistego. Jednak jak je rozwijać u przedszkolaków? Oczywiście, nie jest to umiejętność wrodzona. Warto zapisać się na różnego rodzaju kursy, które w tym pomagają, na przykład w Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Supernauczyciel. Szkolenie odbywa się w kilkunastoosobowych grupach i trwa 5 godzin dydaktycznych.
Jeśli chodzi o podstawę prawną kluczowych kompetencji, zostały one opisane w załączniku do Zalecenia Rady z dnia 22 maja 2018 roku w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie, wydanym w Dz.U. Unii Europejskiej C189/2.
8 kluczowych kompetencji:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
- kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
- kompetencje cyfrowe,
- kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
- kompetencje obywatelskie,
- kompetencje w zakresie przedsiębiorczości,
- kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Na czym polega rozwijanie kluczowych kompetencji w przedszkolu?
Przyjrzyjmy się, jak rozwijanych jest kilka kluczowych kompetencji. W przypadku wielojęzyczności, która obecnie jest szczególnie ważna, najważniejszym będzie zachęcenie dziecka do nauki. Warto łączyć naukę z zabawą, na przykład poprzez piosenki z prostymi strukturami gramatycznymi. Jeśli chodzi o kompetencję uczenia się, tutaj należy pamiętać, że dla dziecka przedszkole to pierwsze miejsce, w którym będzie dzieliło swój czas pomiędzy naukę, a zabawę. Dlatego też oprócz nauki standardowych pojęć, dziecko będzie uczyło się między innymi współpracy, koncentracji i umiejętnego zarządzania czasem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kotek Przedszkole Niepubliczne i Żłobek
Przedszkola niepubliczne
woj. pomorskie83-330 Borkowo, Karlikowska 6
-
Klub Malucha Kolorowa Tęcza
Przedszkola niepubliczne
woj. mazowieckie01-927 Warszawa, Żółwia 14 lok. U5