Rozwijamy mowę i myślenie dzieci dzięki zabawkom

Zabawki edukacyjne mają za zadanie uczyć dziecko poprzez zabawę. Każda zabawka, która wspiera dziecko w jego rozwoju i pozwala mu nabywać określone umiejętności to zabawka edukacyjna. Najważniejsze jest to, żeby nauka pozostawała zabawą dla najmłodszych. Żadna zabawka edukacyjna nie przyniesie rezultatu, jeśli nie odpowiada aktualnym zainteresowaniom i preferencjom dziecka. Ambitni rodzice zwykle pomijają najważniejsze – efekt uczenia się może wystąpić tylko wtedy, gdy dziecko naprawdę lubi się bawić. Decydującą rolę w selekcji zabawek edukacyjnych odgrywają również wiek i poziom rozwoju. Jak rozwijać mowę i myślenie dzieci dzięki zabawkom? Jakie powinny być zabawki edukacyjne? Ważnym kryterium jest jakość wykonania. Materiał, z którego wykonano zabawkę powinien być wytrzymały i najwyższej klasy. Zachęcający wygląd, przyciągające uwagę detale i funkcje, takie jak efekty świetlne i dźwiękowe, sprawiają, że dzieci szczególnie interesują się takimi zabawkami. To najważniejszy aspekt nauki poprzez zabawę – zabawka ma dawać radość i otwierać na nowy świat.
Ekspert ze sklepu z pomocami logopedycznymi i pedagogicznymi KomLogo mówi: Wybierając zabawkę edukacyjną warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dla jakiego wieku zabawka jest przeznaczona? Czy nie jest zbyt skomplikowana? W jaki sposób wspiera dziecko w jego rozwoju? Czy zabawa pomoże dziecku w poszerzaniu jego wiedzy i umiejętności? Efekt uczenia się dają tylko te zabawki, które same zachęcają dzieci do aktywności. Jednak nie wystarczy zabawa pasywna, która polega na przykład na naciskaniu przycisku, aby uzyskać dźwięk.
O wartości edukacyjnej nie decyduje zawartość elektroniki, ponieważ nawet drewniane klocki znakomicie sprzyjają rozwojowi orientacji przestrzennej. Ogromne znaczenie ma dostosowanie zabawki do wieku dziecka – przeciążenie bodźcami nie sprzyja ani nauce, ani zabawie.
Zabawki rozwijające mowę dziecka
Rodzic może zrobić wiele dla wsparcia rozwoju językowego swojego dziecka. Szczególnie gry językowe i odpowiednie zabawki edukacyjne to świetny sposób na zachęcenie dziecka do mówienia. Wspieranie rozwoju mowy ma duże znaczenie szczególnie wówczas, gdy dziecko ma opóźnienia w jej rozwoju lub wadę wymowy. Z reguły zakłada się, iż o zaburzeniach w tym zakresie mówi się, gdy dziecko wykazuje sześć miesięcy opóźnienia w porównaniu z rówieśnikami. Nieosiągnięcie pewnych etapów językowych może także być sygnałem, że wskazane jest wsparcie rozwoju języka dziecka. Ponadto oznaką zaburzeń jest między innymi niedostatecznie rozwinięte słownictwo lub nieprawidłowa wymowa. Wsparcie językowe jest zasadniczo bardzo indywidualne i powinno rozpoczynać się tam, gdzie występują największe problemy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bobodream Agnieszka Malczewska
Odzież dziecięca
woj. wielkopolskie89-300 Wyrzysk, pl. Wojska Polskiego 6
-
White Tree Games Oskar Walczewski
Zabawki - produkcja, hurt
woj. mazowieckie26-600 Radom, Sportowa 1 lok. 11