Czym różni się przedszkole prywatne od publicznego?
Jeśli chodzi o edukację przedszkolną, to rodzice mają dwie opcje dla swoich pociech: przedszkola prywatne i publiczne. Obie oferują wczesną edukację, jednak istnieje kilka różnic, które rodzice powinni wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, który rodzaj przedszkola jest najlepszy dla dziecka.
Program i metody nauczania
Jedną z podstawowych różnic pomiędzy prywatnymi i publicznymi przedszkolami jest program i metody nauczania. Prywatne przedszkola mają zazwyczaj większą elastyczność w zakresie stosowanego programu nauczania, co pozwala im skupić się na konkretnym temacie lub dziedzinie nauki. Prywatne przedszkola mogą również stosować bardziej innowacyjne metody nauczania niż szkoły publiczne, takie jak zajęcia praktyczne lub nauka oparta na projektach.
Przeczytaj również: Jakie są alternatywne metody nauki?
W przeciwieństwie do nich przedszkola publiczne są zazwyczaj zobowiązane do przestrzegania standardów państwowych i korzystania z zatwierdzonych materiałów dydaktycznych. Poza tym prywatne przedszkole w Malborku czy w innym mieście stawia też na rozwój emocjonalny, budowany na podstawie poczucia niezależności i bezpieczeństwa, co jest nieocenionym wsparciem w procesie wychowania.
Przeczytaj również: Zasady działania przedszkoli prywatnych
Czym jeszcze różni się przedszkole prywatne od publicznego?
Kolejną ważną różnicą pomiędzy prywatnymi i publicznymi przedszkolami jest koszt. Prywatne przedszkola są zazwyczaj droższe od publicznych, ponieważ często wymagają czesnego lub innych kosztów związanych z zapisem. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie oferują dodatkowe usługi lub udogodnienia. O ich omówienie poprosiliśmy pracownika przedszkola niepublicznego w Sztumie, który wyjaśnił:
Przeczytaj również: Czy przedszkole prywatne i niepubliczne oznacza to samo?
- W naszym przedszkolu zapewniamy mnóstwo dodatkowych zajęć, dzięki którym dzieci mogą się rozwijać i odkrywać nowe talenty i pasję. Proponujemy na przykład logorytmikę, capoeirę czy rytmikę. W ofercie naszej placówki są też zajęcia z elementami integracji sensorycznej, zajęcia umuzykalniające, terapia reki.
Ponadto prywatne przedszkola kładą też duży nacisk na rozwój intelektualny, który realizowany jest poprzez zabawę czy na rozwój językowy, który wynika nie tylko z komunikowania się z rówieśnikami, ale również z pracy z logopedą. Do tego maluchy mogą rozwijać rozwój ruchowy, co skutkuje przede wszystkim widoczną poprawą sprawności motorycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana